Nadajnik SSTV na górze Wielka Sowa
W ostatnią niedzielę (2024-04-07) został uruchomiony nadajnik SSTV na górze Wielka Sowa. Po sukcesach automatycznego stratosferycznego nadajnika SSTV, został przygotowany nowy, dedykowany, pracujący jako serwis radiowy. Nadajnik został opracowany wspólnie przez Łukasz Pieczonka LPI Consulting (komputer, oprogramowanie, urządzenia peryferyjne) i Amatorski Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR (nadajnik radiowy, sprawy organizacyjne). Serdeczne podziękowania dla Włodzimierza Tarnowskiego SQ6NLN za pracę i ostateczne uruchomienie nadajnika.
Nadajnik pracuje jako serwis radiowy (transmisja simpleks na częstotliwości 438,0125 MHz), tzn. nasłuchuje poleceń wysyłanych w postaci tonów DTMF, wywoływanych przez naciśnięcie odpowiedniego klawisza w nadajniku radiowym. Następnie w zależności od wydanego polecenia nadajnik może:
- pomóc użytkownikowi, opowiadając o wszystkich opcjach
- powiedzieć, jaka jest temperatura
- przesłać zdjęcie Wielkiej Sowy w wybranym kodowaniu SSTV (jak na obrazku powyżej)
- przesłać obraz kontrolny w żądanym kodowaniu SSTV (jak na obrazku poniżej)
Obraz kontrolny może być przydatny w nocy, gdy kamera widzi tylko czerń, we mgle lub do wykonania precyzyjnych testów jakości transmisji.
Dodatkowo nadajnik aktywuje się co kwadrans przekazując (głosowo) krótką informację o swoim przeznaczeniu. Na początku każdej godziny przekazuje także informację o temperaturze.
Poniżej znajduje się pełna lista komend DTMF:
- 0 – Pomoc (głosowo)
- * – Temperatura (głosowo)
- 1 – SSTV: ROBOT 36C
- 2 – SSTV: ROBOT 72C
- 3 – SSTV: Martin M1
- 4 – SSTV: Scottie S1
- 5 – SSTV: Scottie S2
- 6 – SSTV: Scottie DX
- 7 – SSTV: PD120
- 8 – SSTV: PD240
- 9 – SSTV: PD290
- A – SSTV: SC2-60
- B – SSTV: SC2-180
- C – SSTV: Pasokon P3
- D – SSTV: Pasokon P7
Dla wszystkich trybów SSTV długie naciśnięcie przycisku DTMF powoduje transmisję obrazu kontrolnego.
Ten projekt przeznaczony jest dla wszystkich radioamatorów znajdujących się w zasięgu nadajnika. Umożliwia wykonanie różnorodnych testów obejmujących propagację fal radiowych, naukę SSTV oraz ogólne poszerzenie wiedzy na temat transmisji radiowej.
Dostrój radio do częstotliwości 438,0125 MHz i baw się dobrze 🙂