Udana misja sondy “Probe-03”

Udana misja sondy “Probe-03”

Z radością informuję, że 18 czerwca misja stratosferyczna lotu kolejnej sondy „Probe-03” została pomyślnie zakończona. Start odbył się w Sokolnikach, w pobliżu Kątów Wrocławskich i autostrady A4, po czym sonda osiągnęła wysokość 39086 m n.p.m. Po trzech godzinach, trzynastu minutach i pięćdziesięciu sześciu sekundach lotu kapsuła wylądowała w pobliżu wsi Kamionka w Górach Sowich.

Celem tej misji było przetestowanie dwóch systemów łączności, w tym komunikacji dwukierunkowej jednego z nich. Dodatkowo sondę wyposażono w wewnętrzne i zewnętrzne czujniki temperatury, ciśnienia powietrza i wilgotności. Za geolokalizację odpowiadały dwa czujniki GPS, za komunikację dwa radiomodemy. Dodatkowo akcelerometr i czujnik żyroskopowy odpowiadały za precyzyjną rejestrację zdarzeń ruchowych.

Przesyłane dane telemetryczne były odbierane przez publiczną sieć LoRaWAN i prezentowane na Platformie Signomix IoT (signomix.com). Drugim kanałem wymiany danych była bezpośrednia komunikacja P2P między sondą a dedykowanym, specjalnie zaprojektowanym urządzeniem lokalizacyjnym, umożliwiającym zarówno odbiór telemetrii, jak i wysyłanie telekomend. Lokalizator otrzymywał również wszystkie istotne dane, w tym podstawowe parametry stanu sondy, jak również informacje o lokalizacji geograficznej. Podczas lotu sondy przeprowadzono kilka testów, w tym wysyłanie telekomend przez lokalizator i odbiór odpowiedzi telemetrycznych. Wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami.

Maksymalna odległość sondy od zespołu pościgowego wyniosła 49,1 km, biorąc pod uwagę odległość od ziemi i wysokość lotu. Na tym dystansie komunikacja dwukierunkowa przebiegała pomyślnie. Biorąc pod uwagę relatywnie dość wysoką siłę sygnału odbieranej telemetrii, jest wysoce prawdopodobne, że maksymalna możliwa odległość komunikacji między sondą a lokalizatorem jest znacznie większa.

Dodatkowo sonda została wyposażona w kamerę GoPro, która filmowała lot.

Start sondy i misja poszukiwawcza zostały zorganizowane wspólnie ze stowarzyszeniem WroSpace (https://wrospace.pl/) pod kierownictwem Włodzimierza Tarnowskiego. Dziękuję, Włodku, za doskonałą organizację misji. Podziękowania kieruję również dla Michała Traugutta i Adama Jakubca za wsparcie podczas startu i poszukiwań sondy oraz w stronę Mariusza Kubasa, który udzielił kluczowych wskazówek, mających istotny wpływ na budowę systemu komunikacyjnego.

 

Od lewej: Łukasz trzymający sondę „Probe-03”, następnie Adam trzymający w jednej ręce dodatkowy tracker LoRaWAN, w drugiej spadochron z podwieszonym trackerem satelitarnym, następnie Michał trzymający balon.

 

Włodek (kierownik lotu) sekundy tuż przed końcowym odliczaniem

 

Start

 

Widok na Kąty Wrocławskie, 1077 m n.p.m.

 

20,3 km nad poziomem morza

 

30 km nad poziomem morza

 

Pomiary i testy łączności dwukierunkowej w końcowej fazie lotu sondy

 

37 sekund przed apogeum lotu, 39064 m n.p.m.

 

Droga w dół przez chmury