Stratosferyczny nadajnik SSTV

Stratosferyczny nadajnik SSTV

W ostatnią sobotę, tj. 19.08.2023 r., w Borach Dolnośląskich w południowo-zachodniej części Polski odbyły się testy nowego stratosferycznego nadajnika SSTV (Slow Scan Television) podczas spotkania „Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR”.

Nadajnik został zaprojektowany i opracowany wspólnie przez Łukasz Pieczonka LPI Consulting (komputer, oprogramowanie, urządzenia peryferyjne) i SP6ZWR (obudowa, nadajnik radiowy, zasilanie). Misja stratosferyczna zorganizowana została przez stowarzyszenie WroSpace.

Nadajnik wykonuje zdjęcie otaczającego środowiska, podobnie jak to było w przypadku wyniesionych wcześniej sond stratosferycznych. Komputer pokładowy przetwarza obraz i konwertuje go na plik dźwiękowy zawierający zakodowaną informację wideo. Następnie dźwięk jest odtwarzany i wysyłany do nadajnika radiowego, który wysyła go w postaci fal radiowych w przestrzeń.

Podczas misji nadajnik wzniósł się na wysokość ponad 39 616 metrów. Sygnał SSTV był odbierany na terenie całej Polski oraz prawdopodobnie Niemiec i Czech. Otrzymaliśmy potwierdzenie udanego odbioru obrazu na Podlasiu, w północno-wschodniej części Polski.

Taki rodzaj transmisji wideo może być odbierany przez SDR (Software Defined Radio) i dedykowane oprogramowanie komputerowe lub po prostu przez krótkofalówkę i program dekodujący na smartfonie, jak pokazano poniżej.

Nadajnik obsługuje kodowanie obrazu z wykorzystaniem Martin M1, Scottie S1, Scottie DX, PD90, PD120, PD160, PD180 i PD240 i będzie wykorzystywany przez stowarzyszenie WroSpace podczas przyszłych misji, szczególnie tych edukacyjnych. Pomogą one dzieciom obcować z technologią, którą w tym przypadku można usłyszeć, a tym samym lepiej zrozumieć. Jest to ważne w czasach, gdy każdy ma magiczną czarną skrzynkę zwaną smartfonem, która jest w stanie zrobić prawie wszystko, ale niewiele osób rozumie, jak ona działa.

Jednym z celów misji było wysłanie w stratosferę maleńkiej rzeźby astronauty, autorstwa artysty Mariusza Potyszki. Poniższe zdjęcie przedstawia astronautę tuż przed i po apogeum lotu (39 616m).

Na ostatnim zdjęciu po prawej stronie widoczne są pozostałości powłoki balonu.

Projekt stratosferycznego nadajnika SSTV będzie kontynuowany w przyszłości, tzn. rozwijane będą nowe funkcjonalności.