Test naziemny balonu stratosferycznego

Dnia 2020-09-23 wspólnie z Włodzimierzem Tarnowskim przeprowadziliśmy test naziemny balonu stratosferycznego 300g, wyprodukowanego przez Kaysam Worldwide Inc. w… 1996 roku. Celem było zbadanie maksymalnych rozmiarów jakie może uzyskać balon tuż przed rozerwaniem powłoki i tym samym sprawdzenie, czy po 24,5 roku magazynowania balon nadal będzie trzymał parametry określone przez producenta, a konkretnie czy będzie można go napompować do uzyskania nominalnej średnicy 4m.

Dla lepszego zobrazowania stopnia rozszerzalności balonu poniżej znajduje się zdjęcie oryginalnego opakowania o wymiarach 12x9x8 cm.

Po nieco ponad pół godzinie pompowania balon wyglądał jak na zdjęciu poniżej…

… a po godzinie tak:

Po 5,5 godzinach pompowania (bardzo wolne rozszerzanie się powłoki) i osiągnięciu około 5 metrów średnicy, co stanowi 125% wartości nominalnej, określonej przez producenta balon prezentował się w następujący sposób:

Sam moment eksplozji wyglądał następująco:

Chwila przed rozerwaniem powłoki oraz pierwsze 13 setnych sekundy zostały uwiecznione na poniższych zdjęciach:

0,00s

0,03s

0,07s

0,10s

0,13s

Eksperyment pozwolił na zgromadzenie danych dotyczących parametrów fizycznych podczas rozszerzania się powłoki oraz dokonanie szeregu obserwacji, w tym momentu jej rozerwania, który to przebiegł zaskakująco spokojnie. Zaskoczeniem był również fakt, że mimo upływu dwudziestu czterech i pół roku od wyprodukowania balonu, nadal trzymał on swoje parametry.